Meet this year’s AWARD School top students
AWARD School has announced its top students for 2019 in each state in a celebration of emerging talent at graduation ceremonies held in capital cities around the country.
Gold Pencils for state top students were awarded to: Angel McMullan (NSW); Hannah Lawson (VIC); Annastasia Albouze (QLD); Justin Borromei (WA); and Alysha Menzel (SA/NT).
The five state winners are now in the running to be named National Top Student and will have their books reviewed by an international super jury. The finalists will be flown to Sydney for the national winner announcement on August 8.
NEW SOUTH WALES
Top Students:
1. Angel McMullan – Gold Pencil (above centre)
2. Callum Foot (above right)
3. Donna Kalish (above left)
Top 10 (in alphabetical order):
Daniel Craig
Laura Grimshaw
Lawrence Holland
Seamus McAlary
Samuel Raftl
Jessica Sweeney
Anthony Todorovitch
Brief 5 (Mobile) Winner:
Laura Grimshaw
NSW Top Students (left to right) Angel McMullan (1st Place and Winner of Gold Pencil), Donna Kalish (3rd Place Winner), Callum Foot (2nd Place Winner)
Top NSW Student with Sponsors (left to right): Esther Clerehan, Angel McMullan (1st Place Winner), Liz Harper from Facebook
AWARD & Sponsor (left to right): Josie Burns, CD at Host/Havas (AWARD School Head), Cam Blackley, CCO at M&C Saatchi (AWARD Chair), Esther Clerehan (Sponsor), Karen Ferry, CD (AWARD School Head)
VICTORIA
Top Students:
1. Hannah Lawson – Gold Pencil
2. Michelle See-Tho
3. Leighton Howindt
Top 10 (in alphabetical order):
John Barrett
Angus Benger
Nicola Berto
Matt Gardener
Tania Kyriakou
Sarah Skotnicki
Sarah Stahle
Brief 5 (Mobile) Winner:
Leighton Howindt
Melbourne Graduation Night
School Heads & Top 3 Students, from left to right: Jess Wheeler, Hannah Lawson (1st Place and Winner of Gold Pencil), Leighton Howindt (3rd Place Winner), Michelle See-Tho (2nd Place Winner) & Sarah McGregor.
VIC Top Students (top left to right): Top Row; Matt Gardener, Sarah Stahle; Fourth row; Leighton Howindt (3rd Place Winner), Sarah Skotnicki; Third row; John Barrett, Angus Benger; Second row; Nikki Berto, Tania Kyriakou; Front row; Hannah Lawson (1st Place and Winner of Gold Pencil) & Michelle See-Tho (2nd Place Winner)
QUEENSLAND
Top Students:
1. Annastasia Albouze – Gold Pencil
2. Henry Coughlin
3. Kimberley Bridle
Brief 5 (Mobile) Winner:
Amelia Barker
QLD Award School Graduation Class of 2019
QLD Top AWARD School Student (left to right): Kimberley Bridle (3rd Place Winer), Annastasia Albouze (1st Place and Winner of Gold Pencil), Amelia Barker (Brief 5 Winner), Henry Coughlin (2nd Place Winner)
WESTERN AUSTRALIA
Top Students:
1. Justin Borromei – Gold Pencil
2. Ellen Treharne
3. Simon Mullins
Brief 5 (Mobile) Winner:
Simon Mullins
WA AWARD School Winner, Justin Borromei, showing off his Gold Pencil
From Left to Right: Simon Mullins (3rd place & Brief 5 Winner); Ellen Treharne (2nd Place Winner); Justin Borromei (1st Place and Winner of the Gold Pencil) and Rikki Burns (ECD Meerkats and WA Head of AWARD School)
WA AWARD School Graduation Class of 2019
SOUTH AUSTRALIA/NORTHERN TERRITORY
Top Student:
1. Alysha Menzel – Gold Pencil
2. Loren Jolly
Brief 5 (Mobile) Winner
Susanna Haefner
SA Top AWARD School Students (left to right): Loren Jolly (2nd Place Winner), Alysha Menzel (1st Place and Winner of Gold Pencil)
SA AWARD School
1 Comment
Go Michelle! Second!